23948sdkhjf
Annonce

Hologram-mager opgiver aftale med Bilka

Godt et år efter at teknologivirksomheden Realfiction og supermarkedskæden Bilka indgik et samarbejde, er parløbet nu ophørt.

Læs også: Aldi: Vi skal vise forbrugerne, hvad vi har at byde på 

Det er ikke lykkedes parterne at genforhandle en aftale, og derfor stopper samarbejdet ved årsskiftet.

Aftalen har indtil nu gået på udvikling af kampagner for specifikke produkter i regi af den mixed reality genre, som Realfiction arbejder indenfor. 

Realfiction udvikler blandt andet holografiske reklamesøjler og -skilte i genren kaldet mixed reality.

Det oplyser Realfiction.

Men selvom aftalen er ophørt, kan Realfiction høste gode erfaringer fra samarbejdet, siger direktøren.

- Samarbejdet med Bilka har giver Realfiction værdifuld læring og fantastiske case studier og historier, som vi kan bruge fremadrettet i vores vækstplaner. Vi arbejder lige på at udvide ind i andre markeder, siger Clas Dyrholm, der er direktør i Realfiction.

Aftalen med Bilka har løbet siden november 2018.

Realfiction har aftaler med blandt andet tax-free butikkerne i lufthavnen i Aalborg, København og Amsterdam, og har netop introduceret deres løsninger i en række svenske Ica-forretninger. 

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.11